Интер со три победи во калчото е единствен со максимален ефект во Италија, голем фаворит е против Славија Прага во првото коло во Лигата на шампионите од конкуренцијата Ф во елтиното натпреварување на УЕФА.

Интер  и Славија прага се среќаваат по четврти  пат, тимот од Милано има две победи, еден меч завршил нерешено.

Домаќинот Интер е голем фаворит за победа вечерва на „Џузепе Меаца“ , стадионот ќе биде исполнет во целост.

Двете екипи се во форма, Интер на последните три меча во каллото прими само еден гол, запиша три победи, Славија Прага е во серија од пет натпревари без пораз со четири победи и една нерешена.

Ромелу Лукаку имаше одличен старт во Италија, неговиот настап е под знак на прашање вечерва поради повреда, средбата Интер – Славија Прага се игра од 19 часот.