Манчестер Јунајтед се соочува со најголемата резултатска криза во последната декада па пред почетокот на новата сезона јасно е дека амбициите се големи.

Левиот бек на Јунајтед, Лук Шо вели дека не се чуствувал најдобро кога минатиот мај гледал како останатите клубови од Англија се борат за титули во Европа а неговиот тим бил како на „одмор“.

„Минатата сезона од моја гледна точка беше една од подобрите во мојата кариерата но сите знаат дека јас но и останатите во тимот можат многу повеќе. Ланските перформанси на Јунајте беа засрамувачки. Работиме напорно за тоа да се смени. Сите сакаме оваа година да докажеме дека можеме многу повеќе.“  – изјави Лук Шо.

Јунајтед во воведното коло во од новата сезона во Премиер лигата во недела ќе го пречека Челси.