Мајорка на денот  кога го потпиша договорот со Александар Трајковски одигра пријателски меч со Малага и запиша победа со 2-0.

Головите за Мајорка ги постигнаа Лаго Жуниор  и Анте Будимир , и двата во второто полувреме. Трајковски денеска официјално ќе биде промовиран во нов  играч на Мајорка и ќе ги започне тренинзите со новиот клуб.