Македонската женска фудбалска репрезентација ја запиша првата победа во квалификациите за СП откако славеше на гостувањето во Рига против Летонија со 4:0.

Рочи и Максути постигнаа по еден гол за Македонија, двоен стрелец беше Наташа Андонова, за домаќинките единствениот го постигна Баличева.

Во следното коло, Македонија ќе го дочека Луксембург, во Охрид на „Билјанини Извори“ ма 26 октомври.