УЕФА следната недела ќе донесе неколку важни одлуки на состанокот на Извршниот одбор, ќе решава за завршницата во Лигата на шампионите, Европа лигата, но и за Лигата на Нации.

На клупски план, ќе решава и за следната сезона, според последните информации од УЕФА, ќе има нов квалификациски формат за ЛШ и ЕЛ.

Наместо досегашниот систем дома-гости, сега ќе се игра по еден натпревар во првите три квалификациски кола, во плеј офот ќе се игра по стариот систем, ваква одлука се очекува на состанокот во среда и четврток.

Тоа значи дека македонските екипи кои ќе не претставуваат во ЛШи ЕЛ ќе играат по еден меч,