Англискиот и Италијанскиот фудбалски гигант Манчестер Јунајтед односно Јувентус, актуелниот и до неодамна актуелниот клуб на португалската ѕвезда Кристијано Роналдо, денес објавија значителни финансиски загуби во сезоната 2020/21.

Манчестер Јунајтед објави дека има загуба од 92,2 милиони фунти минатата сезона, што е речиси четири пати повеќе од загубата забележана во сезоната 2019/20, која изнесува 23,2 милиони фунти.

Од друга страна, Јувентус  во сезоната 2020/21. загуби дури 209,9 милиони евра, што е двојно повеќе од загубата во сезоната 2019/20.

Двата клуба ја обвинуваат пандемијата на коронавирус за неповолната финансиска состојба.

Меѓутоа, додека со оптимизам гледаат кон иднината на „Олд Трафорд“, бидејќи од самиот почеток на оваа сезона домашните натпревари можат да ги играат пред полни трибини, Јувентус веќе објави дека  2021/22 ќе ја заврши во минус.