Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез, кој игра како позајмен играч во Интер, во летниот преоден рок ќе мора да бара нова средина.

Според Manchester Evening News, раководството на МЈ реши да го продаде и веќе бара купец за него. Претходната изјава на Солскер, во која тој вели дека Санчез ќе се врати во клубот, се смета дека е дадена во обид да не му падне цената.

Алексис Санчез настапи на седум средби на Интер во Серија „А“ и постигна еден гол, а запиша и две асистенции.

Алексис Санчес принял участие в семи матчах чемпионата Италии в этом сезоне. Чилийский нападающий стал автором одного мяча и сделал две результативные передачи.