Голманот на Манчестер Сити , Скот Карсон вечерва  се најде помеѓу стативите на својата екипа на мечот против Њукасл.

Овој факт не би бил ништо изненадувачки доколку овој настап за Карсон не е прв во Премиер лигата по пауза од 10.години.

Сити е веќе шампион на Премиер лигата, па финалистот од ЛШ има опции до крајот на сезоната да експериментира.

Последен пат Карсон во Премиер лигата бранеше во сезоната 2010/2011 тогаш беше член на Норвич.