Пеп Гвардиола неодамна изјави дека е среќен во Манчестер Сити и сака да остане во овој клуб уште долгов време, но стартот на сезоната во Премиер лигата не тече според планот.

Манчестер Сити има осум бода по пет кола и се наоѓа на 13 место, нешто што ги загрижува челниците на „Граѓаните“.

Островските медиуми пренесуваат дека Гвардиола наскоро ќе добие отказ а на негово место ќе дојде Покетињо или Нагелсман.

Со овои двајца стратези се водат интензивни преговори па останува прашањето само кога Пеп ќе добие шут-карта а Сити ќе назначи нов тренер.