Роберто Манчини, ново крунисаниот европски шампион со италијанската репрезентација, во интервју за Спорт1 откри дека смета дека Англичаните, ривали на Италија во финалето, не требало ни да стигнат до таа фаза.

Коментирајќи го вториот по ред турнир на кој германската репрезентација потфрли, тој рече:

“Искрено, не знам што може Германија. Тие се уште се огромна фудбалска нација за мене. Тие секогаш имаат добра репрезентација и одлични играчи, како и врвни тренери. Но, секој тим треба да го најде својот пат, бевме во слична точка пред три години “.

“Искрено, не мислам дека тие дури заслужија да испаднат против Англија. Тие одиграа одлична партија за мене и беа дури и подобар тим”, заврши италијанскиот селектор. Да потсетиме, Англичаните ја совладаа Германија во осминафиналето со 2: 0, а еден од клучните моменти беше неверојатно промашување на Милер при резултат 1: 0.