Марио Манџукиќ без оглед на ситуацијата околу Ромелу Лукаку, се сели во Јунајтед, ова го тврди „Gazzetta delo Sport“.

Според овој извор, Манџукиќ ги договорил личните услови со Јунајтед  и неговото заминување во Англија не е поврзано со трансферот на Лукаку во Јувентус.

Италијанските медиуми тврдат дека 33. годишниот Манџукиќ, потпишал договор на две години со годишна плата од 6 милиони евра.