Италијанскиот фудбалски клуб Наполи досега во преодниот рок се засили со десниот бек од Емполи, Џовани ди Лоренцо, а договорен е и трансферот на Хамес Родригес од Реал Мадрид, кој беше на позајмица во Баерн Минхен.

Тимот предводен од Карло Анчелоти е во преговори и со Мексиканецот Ирвинг Лозано од ПСВ, а најновата аквизиција на Наполи е дефанзивецот ма Рома Костас Манолас.

Сумата која ќе ја плати Наполи на Рома е 36 милиони евра.