Диего Мардона, откако седна на клупата на Гимназија Ла Плата која се наоѓа на фенерџиската позиција во Аргентинската прва лига не успева да го тргне овој клуб од опасната зона.

Гимназија е во серија од 7 порази по ред, а Марадона се одлучил на драстичен чекор за да ја промени ситуацијата во клубот.

Имено, според „Сан“ контроверзниот Аргентинец испратил некои од ѕвездите Џонатан Џачон, Гиљерме Енрике, Лукас Мигез, Јан Каталди, Калил Карбаљо, Ерик Рамирез и Лукас Калдерон биле испратени во резервниот тим на Химназија и нема да бидат во комбинација за настап овој викенд.

Клубот на Марадона ќе игра против Коди Круз, тим кој се наоѓа на претпоследното место во аргентинската лига.