Играчот на Борусија Дортмунд  Марко Ројс e прогласен за играч на годината во Германија според спортските новинари во оваа земја.

Ова е негово второ признание, откако претходно истото го доби во 2012 година, како фудбалер на Борусија Менхенгладбах.

Ројс минатата сезона на 36 натпревари во Бундеслигата постигна 21 гола и имаше 13 асистенции.Признанието го доби пред Каи Хавертс од Баер Леверкузен и Џошуа Кимих од Баерн Минхен кои завршија на второто и третото место.

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп е прогласен за тренер на годината