Јувентус е заинтересиран да го донесе талентот на Борусија Менхенгладбах Маркус Туран, чиј татко Лилијам е легенда на тимот од Торино. Лилијан во тимот на „Старата дама“ настапуваше од 2001. до 2006.година.

Маркус Туран е роден во 1997.година, по само една сезона откако неговиот татко мина во редовите на Парма која во тоа време беше една од екипите кои претендираше на највисок пласман.

Младиот Турам сезонава е во фантасична голгетерска форма и на 37.натпревари за Гладбах постигна 14.голови и запиша девет асистенции.

Тој во Бундеслигата дојде минатото лето од редовите на Гингамп за 9.милиони евра, цифра која сега драстично скокна, односно Турам во моментот се проценува на 25.милиони евра.