Новото име во нападот на Барселона, Мартин Брајтвајт, дебитираше на денешната средба од 25. коло на Ла Лига со екипата на Еибар.

Барселона победи со резултат 5:0, од кои 4 постигна Меси, а своја улога имаше и самиот Брајтвајт, кој му асистираше на Меси при постигнување на четвртиот гол во 87. минута.

После прегрнувањето со Меси, овој дрес нема да го перам“, изјави тој за COPE.