Управата на „Црвените Ѓаволи“ е во завршни преговори со Масимилиано Алегри за нов менаџер на клубот кој оваа сезона игра под сите стандарди кои ги наметнуваше во последните дваесетина години.

Оле Гундар Солскјер е пред отказ, дербито со Ливерпул во недела може да му пресуди на Норвежанецот кој е под сериозен притисок од јавноста во Ангглија.

Доколку Алегри ја прифати понудата од Јунајтед за негов асистент се најавува поранешниот играч на Јунајтед, Патрис Евра кој соработуваше со Алегри во Јувентус.

Евра во моментов е дел од тренерите на Јунајтед во младинските категории а Алегри е во потрага по работа.