Германскиот фудбалер Матс Хумелс реши да се во Борусија Дортмунд за која е четврти голем трансфер летово за „милионерите“ од Сигнал Идуна Парк.

Баерн Минхен и Матс Хумелс (30) решија дека е време да се разделат и стоперот направи трансфер во Борусија Дортмунд за сума од 38 милиони евра.

Тренерот на Борусија Дортмунд, Лусиен Фавр, веќе направи четири големи трансфери летово. Клубот претходно го засилија Џулијан Брандт, Торган Азар и Нико Шулц, а Матс Хумелс би требало дополнително да ја зацврсти одбраната во пресрет на следната сезона.