Напаѓачот на ПСЖ Килиан Мбапе е најбрзиот фубалер во минатогодишното издание на Лигата на шампиони.

Спритнтот на Мбапе во 73-та минута  во финалето меѓу ПСЖ и Баерн Минхен, кое баварците го добија со 1-0, достигнал брзина од 33.98 километри на час.

Втор на листата е Лукас Клостерман од Лајпциг (33.82 км/час), а трет е Ханс Хатебур од Аталанта (33.71 км/час).