Манчестер Јунајтед е финалист во Европа лигата, во возбудлив двомеч клубот од Манчестер беше далеку подобар и поефикасен противник.

Хари Мегваер по двомечот со клубот од Рим со изјава дека се чувствувал како да играче кошаркарски натпревар.

„Ова е одличен резултат за нас. Првиот натпревар ни беше извонреден, игравме брзо фудбал, како во кошарката, им дозволивме да имаат премногу шанси“, вели Мегваер. Сега треба да размислуваме за финалето, го сакаме овојтрофеј, Кавани постигна два гола и негата игра е нешто што не се гледа секој ден“, изјави Мегваер.