Капитенот на Манчестер Јунајтед, Хари Мекгваер беше разочаран по вечерашниот пораз од Јанг Бојс (2:1) во првото коло од Лигата на шампионите.

Јунајтед водеше во Швајцарија со голот на Кристијано Роналдо, но потоа тој остана со играч помалку поради исклучувањето на Ван Бисака.

Швајцарците израмнија во второто полувреме, а во 95. минута стигнаа до победата. Фудбалерите на Јанг Бојс го постигнаа победничкиот гол по голема грешка на Џеси Лингард.

“Ова е фудбал. Сите направивме грешка вечерва – нема да го обвиниме Лингард за грешката. Почнавме добро во второто полувреме. Промените што ги направи менаџерот ни помогна да го одбраниме голот. Немаа голема шанса. Ние сме разочарани. Сепак, имаме повеќе натпревари. Во следниот натпревар ќе се обидеме да стигнеме до три бода “, рече Мекгваер.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер во 70. минута ги извади Бруно Фернандез и Кристијано Роналдо. Наместо тоа, влегоа Лингард и Немања Матиќ. По натпреварот, тој ја објасни таа одлука.

“Трчаа многу денес и во саботата. Ни требаше искуството на Матиќ, ни требаше играч кој ќе застане на топката. Со Лингард сакавме брзо да победиме”, објасни Солскјер по натпреварот.

Јунајтед во следното коло ќе се сретне со Виљареал.