Карлос Џела забележа „хет-трик“ и го сруши рекордот за најмногу голови постигнати во историјата на МЛС лигата.

Тој за својот Лос Анџелес ги постигна сите три погодоци во победата над Колорадо од 3-1 во последниот натпревар од сезоната.Мексиканецот сезоната ја заврши со 34 гола и имаше 3 повеќе од фудбалерот на Атланта, Џозеф Мартинез кој мрежата ја тресеше 31 пат.

ФК Лос Анџелес и Вела исто така го срушија рекордто по најмногу поение во една сезона. Тимот од Калифорнија освои 75, а досегашниот рекорд го држеа Њујорк Ред Булс.