Во последниот денешен натпревар од Бундес лигата Ајнтрахт Франкфурт загуби од Борусија Менхенгладбах со 1-3.

Гостите уште во првата минута најавија дека ќе ги однесат сите три бодови, по голот на Аласане Пли. Шест минути подоцна во листата на стралци се запиша и неговиот сонародник Маркус Турам. Во вториот дел Рами зголеми на недостижни 3-0, додека почесниот гол за домаќините беше дело на Андре Силва во 81.минута.

 

За, потсетување дербито на колото меѓу Борусија Дортмунд и Шалке заврши со победа за „милионерите од 4-0.