Лионел Меси им најавил на претседателксите кандидати на Барселона дека може да остане во клубот само ако во летниот преоден рок бидат ангажирани неколку врвни засилувања кои би гарантирале на одреден начин, атак на сите титули во новата сезона.

Меси ова лето останува без договор со Барселона, бара најмалку четири нови соиграчи меѓу кои издвоени се Вајналдум. Алаба и Агуеро како и Канте и Гаја.

Фонт, Фреиша и Лапорта се кандидатите за нов претседател на Барселона, „Марка“ тврди дека  таткото на Меси веќе им соопштил каков е планот на капитенот на „каталонците“ и кои се неговите желби.

ПСЖ и Манчестер Сити во меѓувреме чекаат на одлуката на Меси за тоа дали ќе остане во Барселона или е подготвен за промена.