Лионел Меси е консултиран во изборот меѓу Нејмар и Лаутаро Мартинез, негвото мислење е клучно а изборот не е неговиот сиграч од репрезентацијата.

Најдобриот играч на Барселона сугерирал Нејмар да биде приоритет во преговорите, Мартинез не е прв избор.

Барселона ги сака двете ѕвезди на светскиот фудбал н ово моментов тоа не може да си го дозволи, изборот паднал на Нејмар, тој е желба на Меси која клубот ќе ја следи на трансфер пазарот.

Очигледно Меси сака да си осигура проверен партнер во тимот, Нејмар запиша 161 настап за Барселона во периодот од 2013 до 2017 година кога потпиша за ПСЖ.