Капитенот на репрезентацијата на Аргентина  , Лионел Меси беше среќеш шт неговиот тим обезбеди пласман во полуфиналет на Копа Америка но тој има критики за организаторите на турнирот.

Противник на Аргентина за влез во финалето е Бразил, домаќин на турнирот, Меси има големи забележки за квалитетот на теренот каде се играат мечевите.

„Срамно е во каква состојба се терените, сите сакаат да победат на Копа Америка, н опотребни се перфектни  услови, играме на лоши терени, недоволно подготвени. Што да ви кажам за Бразил , тепко е да се каже кој е фаворит, можам само да кажам дека најдоброто од Аргентина следува“-изјави Меси.

Полуфиналето меѓу Бразил и Аргентина се игра во среда.