Лионел Меси донел конечна одлука, нема да ја напушти Барселона и ќе потпише нов двегодишен договор.

Ова го најавуваат медиумите од Шпанија, откако Лапорта успеал да го убеди Меси да не го менува клубот ова лето.

Според последните информации, Меси се одлучил на овој чекор откако добил гаранции дека тимот ќе биде значително засилен во летниот преоден рок.