Барселона успеа да изврши притисок по одлуката на дисциплинската комисија во Шпанија, па неспортскиот порег на Меси во дуелот со Билбао наместо ригорозна казна доби вообичаена разрешница.

Меси ќе мора да паузира само два натпревари, тоа е одлуката на комсијата од која се очекуваше поригорозна казна со оглед на однесувањето на напаѓачот на Барселона и актот на насилство кој го примени во последната минута пред победата на Билбао.

Можно беше Меси да добие и казна од 12 натпревари, со оглед на намерата, но откако од Барслеона најавија жалба на било која одлука над два натпревари, решението е „очекувано“.

Меси нема да игра еден меч во купот на Шпанија и против Елче во Ла Лига.