Плејмејкерот на Арсенал, Месут Озил сепак ќе ја прифати понудата од ДЦ Јунајтед за трансфер во јануари, пренесуваат дел од островските медиуми.

Озил во моментов има проблем со слободата и безбедноста во Лондон по најновите напади на крадци и конфликтот во кој беше вмешан и Колашинац.

Репрезентативецот на Германија не се во плановите на Емери и се очекува наскоро да го потврди трансферот во ДЦ Јунајтед каде треба да биде директна замена за Вејн Руни кој од јануари ќе игра за Дерби Каунти.