Душан Влаховиќ е во центарот на вниманието во последните недели, но неговата слава би можел да ја „украде“ уште еден српски голгетер.

Јувентус долго време го следи Влаховиќ, но бидејќи Фиорентина ги одбиваше сите напади и бараше дури 70 милиони евра, „Стара дама“ подготвува алтернативи и еден од нив е Александар Митровиќ, тврди доверливиот весник Тутоспорт.

Директорот на клубот Федерико Черубини по мечот со Челзи во Лондон не се врати во Торино, туку остана во главниот град на Англија.

Причината е Митровиќ, членот на лондонски Фулам, кој безмилосно ја тресе мрежата за англискиот второлигаш и за српската репрезентација.

Одличниот учинок од дури 21 гол на првенството, заедно со голот на одлуката во Лисабон за триумф над Португалија, го направија Митровиќ една од главните теми во европскиот фудбал.

Неодамна беше доведен во контакт со Виљареал, а сега се појави торинскиот великан.

Се подолга е листата и за Митровиќ, како што Влаховиќ го бркаат Атлетико Мадрид, Арсенал, Тотенхем и многу други.