Поранешниот фудбалер од средниот ред на младинскиот тим на Аталанта, Андреа Риналди почина по несреќата која ја доживеја во петокот.

Имено,  неговиот дом во Комо доживеја аневризма на мозокот додека тренираше. Тој веднаш беше пренесен во болницата во Варезе, но неговото срце престана да чука утрово.

Тој сезонава настапуваше во Легнано во Серија Д, а беше прашање на време само кога ќе добие шанса за настап во Аталанта.