Отворен е патот за големо англиско дерби во финалето на Лигата на Европа, едно финале што би било со шмек на завршен од Лигата на шампионите за сите фудбалски фанови.

Имено, Манчестер Јунајтед и Арсенал се избегнуваат во полуфиналето.

Тимот од Лондон прво ќе гостува, па на домашен терен ќе го пречека Виљареал.

Додека Манчестер Јунајтед прво на домашен терен, а потоа ќе гостува кај Рома.

Полуфинални двојки од Лигата на Европа:

Виљареал- Арсенал

Манчестер Јунајтед- Рома