Шпански „Ел Мундо Депортиво“ објави информација дека Барселона и Миралем Пјаниќ би можеле да се разделат на лето, а истиот весник објави дека нова дестинација за Пјаниќ би можел да биде Манчестер Сити.

Пјаниќ ретко добива шанса да игра со Роналдо Куман, а тамошните медиуми веќе напишаа дека Барселона го понудила на Атлетико Мадрид и Интер.

Последната информација објавена од „Мундо Депортиво“ вели дека Манчестер Сити е заинтересиран да го донесе Миралем Пјаниќ.

Пеп Гвардиола е во потрага по наследник на Фернандињо, кој заминува на крајот од сезоната, и знаејќи го стилот на игра на Пјаниќ, тој верува дека лесно може да се вклопи во играта на новиот англиски шампион.

Покрај Пјаниќ, Сити ги разгледува и опциите за доведување на Филипс од Лидс и Бенацер од Милано.

Покрај именуваните клубови кои го сакаат Пјаниќ, се споменуваат и Манчестер Јунајтед и Евертон, според изворот.