Единствено Санчез има загарантиран статус кај Мурињо, Вертонген и Алдервирелд ќе бидат продадени а сеуште не е јасна иднината на Даер во Лондон.

Португалецот во јуни ќе има на располагање 130 милиони евра за нови засилување. Први на списокот се стоперите Рубен Диаз од Бенфика и Натан Аке од Бурнмаут.

Мурињо исто така е заинтересиран за Аронс од Норвич и за Сидвел од Лестер.  Во зависност од реализиацијата на трансфер целите, Мурињо ќе одлучи каква улога во составот ќе имаат младите Сесињон и Танганга.