Жозе Мурињо ќе заработува 17,5 милиони евра по сезона кај Тотенхем што го прави вториот најскапо платен тренер на светот.

Повеќе од Португалецот заработува само Пеп Гвардиола, менаџерот на Сити има годишна плата од 23 милиони по сезона.

Интересно е тоа што Мурињо доби речиси двојно поголема плата од Покетино.