Познати се вкупно седум тимови кои ќе учествуваат на ракометниот ИХФ Супер глоуб турнир кој оваа година ќе се одржаи во Дамам во Саудиска Арабија, а на него ќе учествува европскиот  ракометен шампион Вардар.

Вардар како бранител на европската титула Барселона како шампион од минатото издание на ИХФ Супер Глоуб, Замалек како претставник на Африка, Ал-Духаил кој е шампион на Азија, Таубате од Бразил и претставниците на САД и Австралија, Њујорк Сити и Сиднеј Универзити се преостанатите учесници на турнирот.

Во пресрет на ждрепката извесно е дека Барселона и Вардар ќе се приклучат во полуфиналето. Каталонците се најтрофејна екипа на ИХФ Супер глоуб и само еднаш се сретнале со Вардар, во полуфиналето пред две години, кога Каталонците триумфираа/

Турнирот ќе се одржи од 26 август до 1 септември турнирот првпат и за прв пат ќе се игра во Саудиска Арабија,наместо во Катар.

Послдниот учесник ќе биде представник на домашната земја,Саудиска Арабија