Џиџи Буфон потврди дека завршува со Јувентус, но е со професионалната кариера, тој има понуда од Барселона да игра заедно со Меси.

Според „ Footmercato“, Буфон добил повик од Барселона, легендарниот голман на Јувентус и Италија кој има 43 години, се уште не размислува за пензионирање.

Буфон треба да биде резерва во Барселона и замена за Тер Штеген, ако овој трансфер се реализира, тогаш легендата на Јувентус ќе игра во ист тим со најдобриот на светото Лионел Меси.