Манчестер Сити е предмет на потсмев во Англија, со ангажманот на Рубен Дијаз, Гвардиола потроши 480 милиони евра за дефанзивни играчи а од Лестер прими 5 гола за 90 минути.

Шокантен е податокот дека  тројца од вкупно  четворицата дефанзивци направија прекршок за пенал на средбата со Лестер.

Последното заслулување Рубен Дијаз чини 68 милиони евра + 3 милиони во бонуси, треба да ја подобри играта во одбраната.