Лоренцо Инсиње е казнет од Наполи со 350.000 евра за недисциплина, кршење на правилата на клубот, колективниот договор со играчите, и непочитување на правилата на клубот.

„Gazzetta dello Sport“  тврди дека капитенот на Наполи бил организатор на побуната по мелот со Ред Бул Салцбург,  покрај паричната казна, Инсиње нема да настапи на мечот со Ливерпул утре во Лигата на шампионите.

Инсиње имал расправија со синот на Аурелио Де Лаурентис, Едо, тој е потпретседател на клубот, казната е испорачана а следуваат и нови за играчите кои учествуваа во бунтот.