Управата на Наполи ги започнала преговорит со Зенит околу евентуалната купопродажба на Сардар Азмон.

„Газета Дело Спорт“ открива дека ова е изборот на Гатузо откако се појасно станува дека Мертенс ќе го напушти Наполи во престојниот летен преоден рок.

Асмон има 25 години, игра на повеќе позиции во нападот а во моментов на трансфер пазарот вреди околу 15 милиони евра.

Единствен проблем за Наполи е тоа што играчот е од Иран и ќе мора да заземе едно од двете места за регистрација во тимот наменити за фудбалери кои не се од Европа.