Додека Стефано Пиоли се подготвува да потпише нискобуџетен двегодишен договор со Милан,  навивачите се незадоволни поради што тренер ќе им биде поддржувач на лутиот градски ривал Интер.

Пиоли треба да го замени Марко Џaмпампаоло како тренер на Милан, а „Газзета дело Спорт“ забележува дека тој ќе заработи само 1 милион евра оваа сезона, што е далеку помалку од 4,5 милиони евра кои требаше да ги заработува Лусијано Спалети.

Сепак, изборот на раководството на  „росонерите“ да го доведе 53-годишниот играч не им се допаѓа на фановите кои не ги забораваат зборовте на Пиоли кој во минатото се декларираше како навивач на Интер.

Пиоли беше предводник на Интер на 27 натпревари, од кои 10 ги загуби во сезоната 2016/17, а како тренер на Лацио се прослави со тоа што се пласираше во Лигата на шампиони.