Дуелот на Роналдо и Меси во Лигата на шампионите можно е сепак да се случи и покрај најавите дека Португалецот поради Ковид-19 вчера ги загиби сите шанси за дозвола за настан во големото дерби закажано за в среда.

„Газета Дело Спорт“ открива дека РОналдо се уште има шанси да добие дозвола, ако денеска најдоцна до утре добие негативен тест на Ковид-19, по ова тој ќе може да го напушти карантиот.

Според дополнетиот протокот на УЕФА, фудбалерот не смее да има симптоми на Ковид-19 еден надела пред натпревар во ЛШ.

Роналдо е асимптоматски случај, па ако биде негативен на денешното тестирање тој ќе добие дозвола да игра против Барселона.

Може да се случи напаѓачот да биде во конкурецнија за настап и против Верона викендов во Серија А, иако извесно е дека и да има право да игра, ќе биде поштеден од Пирло.