Барселона синоќа во второто сезонско  „Ел Класико“ загуби од Реал Мадрид со 2-0, фудбалерот на „каталонците“  Жерард Пикеиспрати провокација до мадридскиот гигант.

Дефанзивецот на Барселона истакна дека и покрај поразот, никогаш досега не играл против полош Реал Мадрид.

Го почиитувам секое мислење, но немам ништо против и во иднина победуваме, со толку лоша игра и лош состав. Мислам дека тактички бевме многу добри, стрпливо ги чекавме своите шанси и заслужено победивеме“-изјави капитенот на „кралевите“.