Јувентус вечерва гостува кај Лион во рамки на Лигатана шамиони, а италјанците посебно внимане на играчот од средниот ред кај Французите, Хусем Оуар.

Според „Tuttosport“ 21-годишниот играч е главната трансфер цел на Бјанконерите ова лето, доколку во Торино не пристигнат Пол Погба и Сандро Тонали.

Дневниот весник „Торино“ наведува дека потпретседателот Павел Недвед  ќе посветат посебно внимание на игрите на  Ауар за време на двете средби.

Претседателот на Лион, Jeanан-Мишел Аулас, наводно, е согласен за продажба на играчот од средниот ред на Лион. Оуар  сезонава на 23 настапи во Лига 1 постигна три погодоци и исто толку пати асистираше.