Нејмар е суспендиран за следните два натпревари во Пари Сен Жермен  во Лига 1 откако беше избркан во поразот од ривалот за титулата Лил минатиот викенд, соопшти денес француската лига (ЛФП).

Бразилскиот напаѓач доби два жолти картони, вториот за удирање на Тијаго Џaло, кој исто така беше отстранет.

Нејмар се обиде повторно да се соочи со Џaло во ходникот кон соблекувалните. Тој ќе го пропушти саботниот натпревар во Стразбур и мечот против борбениот Сент Етјен на 18 април.

Ова беше второ исклучвање на Нејмар во сезоната и четврто во исто толку сезони откако се приклучи на ПСЖ од Барселона.

Бранителот на титулата заостанува три бода зад новиот лидер во Лига 1, Лил, со уште седум натпревари