Астон Вила се подзагуби на гостување на „Амекс“ откако ремизираше без голови против Брајтон.

Домаќинот продолжжи со низата без пораз, по ремито со Барнли во минатото коло а охрабрени од победите над Тотенхем и Ливерпул.

Брајтон доминираше на натпреварот и упати вкупно 24 шута кон голот на Мартинез кој запиша осум интеревенции.

Астон Вила пак само трет пат оваа сезона одигра нерешено во Премиер лигата каде во следното коло го дочекува Лестер.