Удинезе се засили со Валас Соуса Силва од Хановер 96, тој потпиша договор со тимот од Удине до 30 јуни 2024 година.

Валас има 24 години, Бразилецот играше во Германија од 2017 година за Хамбург и Хнаовер, потекнува од фудбалската академија на Гремио.

Валас е репрезентативец на Бразил има пет настапи за „кариоките“ игра на позицијата дефанзивен играч од средниот ред.