Марио Балотели во минатото важеше за еден од најтелнтираните напаѓачи, не дека немаше талент  и квалитет но темпераментот кој му донесе многу скандали речиси му ја уништи кариерата.

Според „ La Gazzetta dello Sport“  Балотели ги привршува преговорите со Фламенго од Бразил кој до крајот на декември, 2021 година е подгтовен да му исплати 15 милиони евра.

Балотели во моментов е слободен играч, следната недела ќе наполни 29 години, беше поврзуван со Фиорентина и Верона.