Управата на Њукасл интензивно работи на засилување на тимот за следната сезона во Премиер лигата. Во очекување на потврдата на купопродажбата на клубот се е насочено кон потрага по нов менаџер но и по нови играчи.

Преговорите со агентот на Филипе Кутињо кој е на позајмица во Баерн Минхен а под договор со Барселона се започнати. До крајот на оваа недела ќе се достави и првата понуда од Ливерпул за Шакири.

Инзнедување е тоа што од Њукасл веруваат дека можат да го убеат и Вилиан од Челси кој ова лето станува слободен агент да го засили нивниниот тим и покрај интересот од Челси и Арсенал.

Според островските медиуми, доколку Покетино ја прифати понудата од Њукасл можно е следна трансфер цел на клубот да стане и Иско од Реал Мадрид и Дембеле од Барселона.