Ливерпул очекува добро да заработи од продажбата на Шакири во летниот преоден рок откако во трката за крилниот напаѓач за вкучи и Њукасл, прогнозираат медиумите од Англија.

Хакири не е во плановите на Јирген Клоп но поради тоа што има договор со „Црвените“ до 2023 година неговата цена е висика. На ова влијае и коронакризата, па наместо 20 милиони евра, сега Ливерпул очекува за Шакири најмалку 40 милиони евра.

Покрај Њукасл за Шакири заинтересирани се и Рома и Севиља. Шакири по трнасфер на „Енфилд“ не успеа да се докаже за да добие првотимски статус а ангажманот на Минамото дополнително ги потврди плановите на Клоп во кои не е вклучен репрезентативецот на Швајцарија.